W drugim naborze Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ułatwiła przedsiębiorcom możliwości wnioskowania o dofinansowanie. W dokumentach dotyczących naboru pojawiło się dużo istotnych zmian. Oto one:
- Zrezygnowano z obligatoryjnego spełnienia przez Wnioskodawcę warunku posiadania przeważającego kodu PKD prowadzonej działalności w ramach sektora HoReCa, turystyka, kultura.
- Przeniesiono obowiązek przedkładania przez Wnioskodawców dokumentów potwierdzających dokonanie wpisu do obowiązkowych rejestrów/ewidencji do właściwych organizacji w związku z prowadzoną działalnością na etap przed podpisaniem umowy o udzielenie wsparcia.
- Zrezygnowano na etapie składania wniosków z obowiązku załączania przez Wnioskodawców z dokumentów/uprawnień/pozwoleń dotyczących realizacji przedsięwzięcia MŚP. Obowiązek przesłania niezbędnych praw i pozwoleń na realizację przedsięwzięcia został przeniesiony na etap podpisania umowy w przypadku, gdy Wnioskodawca we wniosku zadeklaruje, że takie pozwolenia będzie posiadał.
- Wprowadzono dodatkowe kryterium „Przedsięwzięcie MŚP realizowane będzie w ramach działalności HoReCa, turystyka lub kultura” punktujące Wnioskodawców, którzy w odpowiednich okresach realizacji swojej działalności posiadali i posiadają przeważający kod PKD. Tym samy w LSI wnioskodawcy mają możliwość wyboru więcej niż jeden PKD.
- W regulaminie wyboru przedsięwzięć MŚP zrezygnowano z zapisu dotyczącego ustalenia optymalnej liczby przedsięwzięć (§ 3 ust. 6).
- W Przewodniku kwalifikowalności wydatków doprecyzowano w pkt. 4.2 definicję środka transportu rozumianego jako pojazdy samochodowe.
- Poprawiono oświadczenie o wyrażeniu zgody na doręczenie przez Operatora korespondencji drogą elektroniczną, w taki sposób by zapisy oświadczenia były zgodne z informacjami zawartymi we wniosku o wsparcie.
- Alokacja na poszczególne regiony i województwa została oszacowana na poziomie 20% ogólnej alokacji z możliwością zwiększenia jej po rozstrzygnięciu pierwszego naboru.